Pocałuj i Jedź

15 listopada 2013 roku na ulicach Krakowa uruchomione zostały pierwsze parkingi K+R, czyli "Kiss and Ride", co w wolnym tłumaczeniu oznacza "Pocałuj i Jedź". Tego typu miejsca tworzone są z myślą o kierowcach podwożących samochodami osoby przesiadające się następnie na środki transportu zbiorowego. Parkingi K+R umożliwiają szybkie i bezpieczne pozostawienie lub zabranie osoby. Nie służą one do postoju, stąd możliwość zatrzymania ograniczono w zależności od miejsca do czasu od 1 do 3 minut.

Parkingi K+R oznaczone są znakiem B-35 „Zakaz postoju” z ewentualną adnotacją „ponad 3 minuty”, tabliczką „Dotyczy stanowisk postojowych K+R” oraz znakiem informacyjnym „K+R Pocałuj i Jedź Całowanie dozwolone do 1 minut (3 minut)!”, a także malowaniem poziomym w postaci liter „K+R” wraz z wyznaczonymi stanowiskami postojowymi lub pasem postojowym.

Obecnie na ulicach Krakowa zlokalizowane są następujące parkingi K+R:

 • Ulica Pawia przed wejściem do Galerii Krakowskiej, 1 stanowisko, zatrzymanie do 1 minuty;
  foto2
 • Dworzec Główny Wschód przy Małopolskim Dworcu Autobusowym, 3 stanowiska, zatrzymanie do 1 minuty Uwaga! Parking nieczynny do odwołania!;
  foto1
 • Dworzec Czerwone Maki na końcu przystanku autobusowego dla wysiadających, 3 stanowiska, zatrzymanie do 3 minut oraz do 10 minut na terenie parkingu P+R Czerwone Maki.
  foto3
 • Ulica Krowoderskich Zuchów przed przejściem dla pieszych, prowadzącym na Dworzec Krowodrza Górka, 3 stanowiska, zatrzymanie do 3 minut.
  foto4