Ciekawostki

Testy autobusu AMZ CITY SMILE CS 10 LF

W dniach od 17 do 26 maja 2014 roku na linii 301 testowany będzie autobus AMZ CITY SMILE CS 10 LF. Właśnie takie pojazdy kursować mają od 1 sierpnia 2014 na linii 102 i 168 w ramach nowego kontraktu firmy Mobilis. Autobus posiada 10 metrów długości, a na pokład może zabrać do 80 pasażerów. Napędzany jest silnikiem spełniającym normy emisji spalin EURO6. We wnętrzu dla pasażerów przygotowano wygodne fotele, automat biletowy, system głosowej i wizualnej informacji pasażerskiej, a także miejsce dla wózka osoby niepełnosprawnej. Autobus wyposażony będzie ponadto w klimatyzację oraz monitoring przedziału pasażerskiego.

foto1 foto3

foto8 foto9


Nasi operatorzy testują - Mercedes Conecto

W drugiej połowie listopada 2013 roku na ulicach Krakowa gościł Mercedes Conecto. Pojazd sprowadzony został przez firmę Mobilis, która chce tego typu autobusami obsługiwać w ramach nowego kontraktu linie numer 152, 159, 178, 352 i 502 od 1 sierpnia 2014 roku. Zaprezentowany Mercedes Conecto wyposażony jest w silnik spełniający normy emisji spalin EURO 6. Autobus podczas testów w Krakowie kursował na liniach numer 152 i 178.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia testowanego autobusu:

fot. M. Wojtaszek

 

Nasi operatorzy testują - AMZ CitySmile 10E

W dniu 7 listopada 2013 roku podpisana została nowa umowa z firmą Mobilis na świadczenie usług przewozowych w ramach Komunikacji Miejskiej w Krakowie przez dziesięć lat od 1 sierpnia 2014 roku. Jednocześnie, zaprezentowany został autobus AMZ CitySmile 10E. Tego typu pojazdy, wyposażone w silniki spełniające normy spalania EURO 6, prawdopodobnie wyjadą na ulice Krakowa w 2014 roku w ramach podpisanej umowy. Przedstawiony autobus wyposażony został w napęd elektryczny. Mobilis chce być pierwszym przewoźnikiem, który na stałe będzie obsługiwał jedną wybraną linię wyłącznie taborem elektrycznym.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia testowanego autobusu:

fot. M. Wojtaszek

Nasi operatorzy testują - Scania CN320UA

Scania CN320UA to kolejny autobus, który na ulicach naszego miasta postanowiła przetestować firma Mobilis - pierwszy prywatny przewoźnik obsługujący linie w ramach Komunikacji Miejskiej w Krakowie, który od 1 sierpnia 2014 roku przejmie obsługę kolejnych tras. Być może właśnie takie autobusy za rok wyjadą na ulice naszego miasta. Testowana Scania spełnia normy spalania EURO 6. Autobus zaprezentowany został mieszkańcom w piątek 6 września, debiutując na linii numer 152. W kolejnych dniach można go było również zobaczyć na linii 178 i 352.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia testowanego autobusu:

fot. K. Gałat

Krakowska Linia Muzealna - linia A

Już po raz drugi, w ramach tegorocznej Krakowskiej Linii Muzealnej, wszyscy chętni poza tramwajami, mogli również przejechać się historycznymi autobusami. Dodatkową atrakcją była również możliwość wjazdu zabytkowym pojazdem na sam Rynek Główny.

Jednym z tematów przewodnich tegorocznej Krakowskiej Linii Muzealnej są nieistniejące już linie autobusowe pospieszne. Na początku wakacji uruchomiona została linia B, natomiast dzisiaj wszyscy chętni mogli przejechać się jednym z historycznych autobusów na linii A, która kursowała z Kombinatu przez aleję Jana Pawła II pod Dworzec Główny i dalej ulicą Westerplatte, Dominikańską i Grodzką wprost na Rynek Główny. Linię co godzinę obsługiwały dwa ogórki: krótki i przegubowy. Na Rynku Głównym, tuż obok kościoła Mariackiego, postawiono na feldze replikę dawnego słupka przystankowego z dużą literą "A".

Autobusy przez całe popołudnie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem pasażerów, a także turystów spacerujących po Rynku Głównym.

fot. M. Wojtaszek